Przeważnie wszelkie konstrukcje metalowe wymagają wielu obróbek zanim będą nadawał się do użytku. Podobnie jest w przypadku elementów stalowych. Najczęściej wykonuje się obróbkę tokarską oraz plastyczną obróbkę cieplną. Pozwalają one na zmianę kształtu stali i jej wygładzenie.
Czy stal jest plastyczna?
Uważa się, że stal jest stosunkowo plastycznym materiałem. Ponadto, jest to stop, który dosyć łatwo poddać skutecznej obróbce tokarskiej. Co więcej, stal jest bardzo ciągliwa co odróżnia ją między innymi od pokrewnego żeliwa. To wszystko sprawia, że stal jest materiałem praktycznym i wytrzymałym.
Jak się jednak okazuje, stal zmienia swoje właściwości i zdecydowanie nie zawsze są one tak dobre. Wynika to z tego, że w stali jest różna zawartość węgla. Czasami jest to niespełna pół procenta, a w innych przypadkach grubo ponad jeden procent. Pozornie różnice te nie są duże, w praktyce jednak oznaczają całkowitą zmianę właściwości stopu. Przede wszystkim chodzi o utratę plastyczności. Większa zawartość węgla sprawia również, że problematyczna staje się obróbka tokarska.
Dlaczego skład stali nie zawsze jest taki sam?
Wydawać by się mogło, że stal mogłaby mieć zawsze ten sam skład. Co więcej, prawdopodobnie wiele osób myśli, że tak właśnie jest. Dlaczego więc skład stali się zmienia? Wydaje się, że odpowiedzią jest różnorodne zastosowanie stali. Obecnie wykorzystuje się ją w wielu gałęziach przemysłu. Oznacza to, ze nie zawsze pożądane są te same właściwości stali.
Czasem zdecydowanie priorytetowe jest to, aby możliwa, szybka i prosta była obróbka tokarska. Dzięki temu można stworzyć bardzo gładkie elementy stalowe. Ponadto, jeśli możliwe jest wykonanie obróbki tokarskiej zwykle nie ma też żadnych problemów z obróbką plastyczną. Gładkie elementy stalowe mogą wiec również przeważnie przyjmować dowolne kształty.
Ilość węgla a obróbka tokarska
Zdecydowanie głównym czynnikiem decydującym o podatności stali na wszelkie obróbki jest ilość węgla, jaka siew niej zawiera. Można powiedzieć, że im większy udział procentowy węgla w całkowitej zawartości tym trudniej o udaną obróbkę tokarską czy tez cieplną obróbkę plastyczną.
Pozbywanie się wiór z powierzchni stali, czy też po prostu jej wyrównywanie jest niewątpliwie istotne. Czasem jest to ważniejsze, a czasem mniej ważne. Tym niemniej, często najważniejsza jest wytrzymałość stali, dlatego czasem lepiej wybrać ten stop z większa zawartością węgla nawet kosztem niemożności przeprowadzenia obróbki tokarskiej.
Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP