Mówi się, że fasolka po bretońsku nie ma nic wspólnego z Bretanią. To nieprawda! Na północy Francji także znane jest podobne danie, zwane coco de Paimpol à la bretonne, przygotowywane na bazie fasoli, świeżych pomidorów i szalotki. Jednak na chłodne dni, to właśnie polska wersja, czyli fasolka po bretońsku, pełna kiełbasy, wędzonki i gęstego sosu pomidorowego, jest wprost idealna.
Jak namoczyć fasolę?
Gotowanie fasolki po bretońsku należy rozpocząć już dzień wcześniej (jeśli decydujesz się na użycie suszonego warzywa). Odmianą, która bardzo dobrze nadawać się będzie do przygotowania tego dania, jest tzw. piękny Jaś – fasola biała, o dużych i słodkawych nasionach. Należy zalać ją zimną wodą, kilka centymetrów ponad poziom fasoli, ponieważ musi dobrze napęcznieć. Następnego dnia wylej wodę i zastąp ją świeżą. Dopiero wtedy ugotuj fasolę do miękkości. Jeśli chcesz przygotować szybką fasolkę po bretońsku, użyj wersji z puszki, która również dobrze się sprawdzi.
Jakie dodatki wybrać do fasolki po bretońsku?
Klasycznym dodatkiem do fasolki po bretońsku jest wędzony boczek. Pokrój go w drobną kostkę i podsmaż na patelni, żeby stał się jeszcze bardziej aromatyczny i zyskał chrupiącą skórkę. Odsączysz go z nadmiaru tłuszczu. Do potrawy znakomicie pasuje również kiełbasa: np. suszona myśliwska, jałowcowa albo krakowska. Ciekawym dodatkiem będzie też papryka, dzięki której fasolka po bretońsku zyska nieco słodyczy. Całość dopraw majerankiem, kminkiem oraz pieprzem. Do gotującej się fasoli możesz dodać jednocześnie liść laurowy i ziele angielskie, czyli przyprawy typowe dla mięsnych dań kuchni polskiej.
Sos pomidorowy do fasolki po bretońsku
Dobra fasolka po bretońsku to także pyszny sos pomidorowy. Ponieważ danie to często przyrządza się podczas chłodnych dni, świetnie sprawdzi się w nim koncentrat pomidorowy. Wyrazistego smaku nada daniu także niewielki dodatek pikantnego ketchupu, który zagęści sos. Dołącz również bulion i gotuj całość do momentu, aż zgęstnieje. Dopraw przed podaniem.
Fasolka po bretońsku będzie wyborna serwowana na gorąco, z kromką chrupiącego pieczywa: chleba, bułki czy ciabatty. Smacznego.