Zdrowie i Uroda

Gdy facet ma piersi – o ginekomastii gruczołowej

Widocznie zaokrąglony biust to niewątpliwy atrybut każdej kobiety. Gorzej jeśli powiększenie piersi pojawia się u mężczyzn – zjawisko to w literaturze medycznej określa się mianem ginekomastii gruczołowej. Jej przyczyną są w większości przypadków zaburzenia hormonalne, a jedynym skutecznym sposobem leczenia – zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej.
Ginekomastia gruczołowa – zwana także faktyczną lub rzeczywistą – może pojawić się u mężczyzn w każdym wieku, ale najczęściej występuje u noworodków płci męskiej, chłopców w okresie dojrzewania oraz seniorów. Według niektórych badań, w tych trzech grupach dotyczy nawet 69% populacji. Bezpośrednią przyczyną ginekomastii gruczołowej jest nienaturalny rozrost gruczołów piersiowych, spowodowany najczęściej zaburzeniami w gospodarce hormonalnej organizmu. Powiększone, przypominające kobiece piersi dla wielu mężczyzn stają się przyczyną kompleksów i zaniżonej samooceny. Należy przy tym odróżniać ginekomastię gruczołową od ginekomastii tłuszczowej, nazywanej również rzekomą lub lipomastią. Występuje ona zazwyczaj u panów otyłych i jest spowodowana nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicach piersi.

Ginekomastia gruczołowa – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Jak już wcześniej wspomniano, ginekomastia gruczołowa dotyczy głównie mężczyzn w trzech grupach wiekowych. U noworodków powiększone, wyczuwalne gruczoły piersiowe są efektem wpływu matczynych estrogenów w okresie płodowym. Problem dotyczy nawet 70% nowo narodzonych chłopców, ale z reguły mija samoistnie po kilku-kilkunastu tygodniach. Drugą grupą szczególnie narażoną na występowanie ginekomastii gruczołowej są chłopcy w wieku 13-14 lat. W okresie dojrzewania dochodzi u nich do zaburzeń równowagi między estrogenami i androgenami, co niekiedy skutkuje powiększeniem piersi. Stan ten jest jednak przejściowy, mija po 12-18 miesiącach. Ginekomastia gruczołowa dotyczy również mężczyzn po 50. roku życia (o czynnikach ryzyka powstawania ginekomastii przeczytasz także tutaj: www.tourmedica.pl/informacje/ginekomastia-gruczolowa-czynniki-ryzyka). W tym wieku na rozrost gruczołów piersiowych mają wpływ niektóre przyjmowane leki, choroby ogólnoustrojowe oraz stopniowe zmniejszanie się produkcji testosteronu.

Diagnostyka ginekomastii gruczołowej nie jest specjalnie skomplikowana ani czasochłonna. Oprócz standardowego wywiadu, podczas którego lekarz zbiera informacje odnośnie szeroko rozumianego stylu życia, chorób czy przyjmowanych leków, w trakcie diagnostyki jest wykonywane proste badanie wzrokowo-fizykalne. Dla potwierdzenia diagnozy oraz wykluczenia innych schorzeń (np. zmian nowotworowych) u niektórych pacjentów, zwłaszcza starszych, przeprowadza się także badanie USG. W skrajnych, trudnych do jednoznacznego zdiagnozowania przypadkach możliwe jest wykonanie mammografii.

Jeśli chodzi o leczenie ginekomastii gruczołowej, to nie ma żadnego środka farmakologicznego przeznaczonego typowo do terapii tego schorzenia. Niewielką skutecznością charakteryzuje się także leczenie hormonalne. Z tego powodu dla wielu pacjentów, przede wszystkim mężczyzn stosunkowo młodych, dla których przerost piersi jest olbrzymim problemem natury estetycznej, jedynym rozwiązaniem stają się zabiegi chirurgiczne. – W przypadku ginekomastii faktycznej polecanym zabiegiem jest usunięcie części gruczołu sutkowego. Jest to zabieg małoinwazyjny, wymagający krótkiego okresu rekonwalescencji. Po wycięciu gruczołu pozostają mało widoczne blizny wokół brodawki. Po operacji nie ma możliwości nawrotu problemu – powiedziała portalowi polki.pl dr Monika Grzesiak, chirurg plastyczny.

Przed zabiegiem u pacjenta przeprowadza się standardowe badania: morfologię krwi, badania moczu, EKG, RTG klatki piersiowej oraz badanie układu krzepnięcia. Operacja trwa od 1 do 2 godzin, jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, a pacjent pozostaje w szpitalu do następnego dnia. Zabieg jest refundowany przez NFZ tylko w przypadkach, gdy rezultatów nie przynosi wcześniejsza terapia hormonalna. Koszt wycięcia gruczołu sutkowego w klinikach prywatnych rozpoczyna się od około 4 tys. zł.

Previous ArticleNext Article