Zdrowie i Uroda

Implanty zębów – opłacalna inwestycja?

Mówi się, że na własnym zdrowiu nie warto oszczędzać, ale ceny implantów w niektórych gabinetach zębów potrafią przyprawić o zawrót głowy. Sprawdź, czy rzeczywiście warto się zdecydować na ten zabieg.

Czym są implanty zębów?

Implanty zębów zakłada się podczas znieczulenia. Najpierw dentysta nacina dziąsło, a następnie w to miejsce wprowadza implant, czyli swego rodzaju korzeń w kształcie śruby, stanowiący trzon i wsparcie dla nakładanej później sztucznej korony zębowej. Materiały, z których wykonuje się implanty zębowe są różne, jednak niezależnie od typu są zupełnie nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu (do tworzenia implantów wykorzystuje się chociażby tytan). Cała procedura obciążona też jest dość niskim ryzykiem odrzucenia implantu, przynajmniej u osób zdrowych.

Właśnie z powodu specyfiki zabiegu i ryzyka odrzucenia wszczepu implantologicznego zazwyczaj nie zakłada się implantów zębowych u osób, które cierpią nieustabilizowaną cukrzycę. W ich przypadku wysoce prawdopodobne jest wystąpienie komplikacji pooperacyjnych związanych z trudnym gojeniem się ran.

Implanty zębów – opłaca się czy nie?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od twoich możliwości finansowych. Koszt założenia najtańszego implantu wraz z koroną oscyluje zazwyczaj gdzieś w granicach 2-3 tysięcy złotych, ale bywa też dużo droższy. Ostateczna cena zależy i od rodzaju wykorzystanych materiałów, i od zabiegów około implantologicznych, które trzeba będzie wykonać – może wystąpić konieczność chociażby przeprowadzenia regeneracji kości czy podniesienia dnia zatoki szczękowej, które znacząco podnoszą koszt całego zabiegu.

Alternatywą dla założenia implantów są zabiegi z zakresu protetyki, które co prawda są zdecydowanie tańsze, ale nie gwarantują tak dobrego odtworzenia funkcjonalności szczęki jak implanty. Protezy wymagają też częstszych wizyt kontrolnych, a do ich założenia konieczne jest szlifowanie powierzchni zębów, czyli tkanek, które nie mają możliwości regeneracyjnych. Oznacza to, że wprowadzone w obrębie jamy ustnej zmiany są nieodwracalne. Inaczej jest w przypadku implantów –i dziąsła, i kość, w którą implant się wszczepia, mogą się w pełni zregenerować.

Podsumowując, implanty są droższe (i to zdecydowanie), ale w zamian oferują nam mniejszą inwazyjność oraz większą trwałość i funkcjonalność. W przypadku prawidłowo przeprowadzonego zabiegu powinny zachowywać się tak jak zęby stałe, a prognoza dla nich jest taka sama jak dla uzębienia w pełni naturalnego.

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecje hsmsapk.com liotecalibre.org