Jak usunąć nielubianą bliznę? Dawniej albo nie było takiej możliwości, albo konieczny był zabieg chirurgiczny – bolesny i ryzykowny. Obecnie istnieją nowoczesne metody leczenia, które pozwalają na pozbycie się nawet zajmujących dużą powierzchnię ciała, głębokich blizn. Metodą, która osiąga największą skuteczność, jest laserowe usuwanie blizn.
Laserowe usuwanie blizn – nowoczesna metoda leczenia
Blizny są nie tylko problemem zdrowotnym, u większości osób wywołują również złe samopoczucie związane z obniżoną samooceną. Zwłaszcza jeśli znajdują się w mocno widocznym miejscu, na przykład na twarzy, dłoniach czy ramionach, potrafią mocno obniżyć komfort życia. Mogą powstać na skutek przebytej operacji, poważnego urazu w wypadku czy w wyniku chorób dermatologicznych. Mają różną głębokość i wygląd – wszystkie można jednak z powodzeniem leczyć.
Jak pozbyć się blizny? Obecnie najczęściej proponowaną pacjentom metodą jest laserowe usuwanie blizn. Laser ma tę przewagę nad innymi sposobami leczenia, że jest skuteczny i znacznie mniej ryzykowny niż dawniej stosowane zabiegi chirurgiczne. Cały zabieg jest krótki i bezbolesny, a efekty cieszą oko i pozwalają pacjentowi odzyskać poczucie atrakcyjności i wiarę w siebie.
Jak wygląda laserowe usuwanie blizn?
Jak przebiega zabieg w przypadku laserowego usuwania blizn? Pacjent po kwalifikacji do zabiegu i odpowiednim przygotowaniu (przez pewien okres trzeba powstrzymać się od przyjmowania światłoczułych leków czy ziół oraz od opalania), zgłasza się do kliniki stosującej terapię laserową.
W czasie zabiegu światło lasera jest nakierowywane na uszkodzoną tkankę. Laser stymuluje ją do regeneracji, w efekcie czego w miejscu naruszonej skóry odtwarza się zdrowy naskórek. Przez jakiś czas skóra pozostaje zaczerwieniona i podrażniona, ale po kilku tygodniach odzyskuje ładny wygląd – jest gładka, miękka i przyjemna w dotyku, ma naturalny kolor.
Kto może skorzystać z laserowego usuwania blizn?
Laserem usuwane są zarówno mniejsze blizny powstałe w efekcie na przykład trądziku młodzieńczego, jak i rozległe, mocne blizny pooperacyjne czy powypadkowe. Natężenie światła jest indywidualnie dopasowywane do charakteru blizny.
Z zabiegu skorzystać może większość osób, które chcą pozbyć się blizny. Warunkiem jest brak chorób przewlekłych, zaburzeń krzepnięcia czy choroby nowotworowej. Na później zabieg powinny przełożyć kobiety ciężarne i panie, które karmią swoje dzieci piersią.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki