Nieestetycznie wyglądające zęby mogą być wynikiem nie tylko nieodpowiedniej diety czy niedostatecznej higieny. Coraz więcej z nas miewa problemy zdrowotne, które wpływają negatywnie również na nasze zęby. Na co najczęściej zwracamy uwagę? Przede wszystkim są to nieestetyczne przebarwienia, kruszące się szkliwo, pękanie szkliwa na całej wysokości zęba. W wyniku wypadku możliwe jest także stracenie części czy całego zęba, co skutkuje stopniowym przesuwaniem się innych zębów i zmianami w łuku.
Licówki, nakładki na zęby
Najpopularniejszym sposobem poprawy wyglądu zębów jest stosowanie licówek porcelanowych. Ten rodzaj nakładki zakładany jest na stałe. Licówka pozwala na zakrycie zepsutego czy ukruszonego zęba. Licówki można zastosować, kiedy w szczęce znajduje się przynajmniej połowa konkretnego zęba – nakładka musi mieć odpowiednią podporę.
Aby zastosować ten rodzaj nakładki, niezbędne jest wcześniejsze wyleczenie zęba oraz sprawdzenie, czy nie zagraża mu próchnica. Nakładka tworzona jest na zamówienie – stomatolog musi pobrać wycisk zęba, aby protetycy mogli stworzyć dokładny odlew. Licówka doskonale imituje powierzchnię naturalnego zęba: tak samo odbija światło, a dodatkowo jej kolor dobrany jest zgodnie z odcieniem naturalnych zębów.
Mosty, implanty
W przypadku braku zęba również możliwe jest wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań. Pierwszym z nich są mosty, które mocuje się na zębach sąsiadujących z ubytkiem. Muszą one zostać wcześniej odpowiednio przygotowane, tj. spiłowane. Mosty mogą być przytwierdzane na stałe lub też być wyjmowane.
Implanty to najnowocześniejsza metoda uzupełniania ubytków. Implanty wymagają znacznie dłuższego procesu leczenia, jednak efekt jest warty tego czasu. Początkowo konieczne jest umieszczenie w kości implantu i odczekanie, aż zacznie się on zrastać z kością.