Ciekawe

Układanki dla dziecka – co wybrać?

Klocki, układanki i puzzle to jedne z najbardziej ponadczasowych zabawek dla dzieci praktycznie w każdym wieku. Producenci oferują tego rodzaju rozrywkę już dla dzieci rocznych, które mogą w ten sposób zaznajamiać się z nowymi kształtami, kolorami, fakturami. Dzieciom starszym dedykowane są bardziej skomplikowane układanki: zawierające obrazki do skompletowania oraz takie, w których konkretne elementy należy umieścić w danym miejscu na planszy. Czy tego rodzaju zabawki są nadal popularne? Zdecydowanie tak!

Zalety układanek i puzzli

Układanki posiadają wiele zalet względem rozwoju dziecka: przede wszystkim uczą precyzyjnych ruchów rąk, logicznego myślenia, kojarzenia oraz cierpliwości. W przypadku układanek przestrzennych dziecko ma możliwość budowania dowolnych figur. Żywe kolory oraz nietypowa tekstura przyciąga wzrok dziecka. Topowi producenci urozmaicają oferowane układanki o elementy z magnesami, aby stanowiły one również przedmioty do dalszej zabawy, już po ułożeniu konkretnego obrazka.

Istotne jest dopasowanie produktu do wieku dziecka – elementy nie mogą być zbyt małe, aby roczne czy półtoraroczne dziecko nie połknęło ich. Dodatkowo bardzo ważne jest tworzenie klocków czy układanek z trwałych, ale bezpiecznych dla dziecka materiałów. Obecnie największym zainteresowaniem i popularnością cieszy się klasyczne drewno, odpowiednio oheblowane i pokryte nietoksycznymi lakierami. Lakier skutecznie chroni kolor i zapobiega jego ścieraniu.

Jak dopasować układankę do wieku dziecka?

Konieczne jest dopasowanie zabawki do wieku malucha – jeśli zabawka będzie zbyt skomplikowana dziecko zniechęci się do zabawy, jeśli zbyt prosta: szybko się nią znudzi. Zazwyczaj producent pomaga kupującym i umieszcza odpowiednie adnotacje na opakowaniach.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź maxizabawa.pl.

Previous ArticleNext Article